2013 m. balandžio 30 d., antradienis

Žuvienė

Nusižiūrėta iš gerbiamo giminaičio, kuris eilę metų ją virė pas kitą giminaitį. Ir šis nuostabus viralas sutraukdavo visą tuntą žmonių, vos ne nedidelis giminės susibėgimas gaudavos. Aišku, verdama ji buvo gryname ore, ant atviros ugnies, dideliame katile ir iš ką tik čia pat sužvejotos žuvies. Nerealus reikalas, kurio taip labai pasiilgau ir labai tikiuos, kad ši tradicija tęsis.









Čia buvo kaip ir fotoreportažas (vasarą prisiminus,žuvienė verdama paskutinį liepos sekmadienį ar šeštadienį)

Na o čia mano bandymas atkartoti su trupučiu improvizacijos ;)



Šviežios žuvies būtinai su kaulais ( pas mane buvo upėtakio galva, uodega ir papilvės, jei nemėgstate raudonos žuvies, tai labai tinka karšis, karpis, ešerys, lydeka)
3 bulvės
1 didelė morka
1 svogūnas
10 karčiųjų pipirų
10 kvepiančiųjų pipirų
2 lauro lapeliai
truputis dž. saliero
maltų citrinpipirių
druskos
2 valg.š. acto 9 %
25 - 30 g degtinės
3 litrai vandens

Gaminimas: vandenį pilame į puodą ir užkaičiame. Kai užverda, dedame kubeliais supjaustytas bulves ir plokštelėmis supjaustytas morkas, svogūnus dedame cielus. Viskam užvirus sudedame žuvį ir kitas sudedamąsias dalis, išskyrus degtinę, actą ir citrinpipirius. Paverdam viską, kol daržovės suminkštėja. Pabaigoje pilame actą, citrinpipirius. Ragaujame, jei jau nieko netrūksta, pilame degtinę ir už minutės išjungiame. Paliekame pastovėti apie pusvalandį, kad suintensyvėtų skonis. Svogūnus ir lapelius išimame.
Pilame į lėkštes, dedame po šaukštą grietinės ir gerą žiupsnį kapotų krapų ( pastarųjų neturėjau).
Skanaus...


2013 m. balandžio 28 d., sekmadienis

Plovas (greitas ir skanus)

Plovas mūsų šeimoje labai mėgstamas patiekalas. Tad noriu pasidalinti su jumis paprastu, greitu, visada pavykstančiu ir skaniu plovo receptuku. Aišku, produktais galite varijuoti pagal skonį ;)


500 - 600 g kiaulienos (mentės, kumpio ar sprandinės)
300 - 400 ml ryžių ( plikytų ar auksinių)
1 didelis svogūnas
2 morkos
1 galvutė česnako
chmeli suneli, plovo prieskonių
druskos, pipirų
aliejaus
pomidorų padažo

Gaminimas: Mėsą nuplaunam, nusausinam, supjaustom panašiai kaip guliašui. Keptuvę įkaitinam su trupučiu aliejaus, dedam mėsytę, apkepam. Pabaigoje dedam pusės česnako sutraiškytas ( nuluptą skiltelę uždėjus peilį gerai paspausti delnu, kad susitraiškytų) skilteles, beriam prieskonių ir druskos. Dar truputį pakepinę, perdedam mėsytę į puodą. Puodas geriau tiktų kuo platesnis ir storu dugnu. Mėsytę užpilam vandeniu, kad apsemtų ir užkaičiam. Verdam apie 20 min. Virimo metu sudedam pakepintus svogūną ir morkas ( tarkuotas burokine tarka). Praėjus 20 min, dedam gerai išplautus ryžius ir įpilam dar vandens, kad virš visų produktų būtų maždaug per pirštą, beriam druskytę, pipirus, prieskonius, susmaigstom į ryžius likusias česnako skilteles, uždengiam ir užvirus primažinam ugnį. Tik nieko nemaišom! Viskas turi virti taip kaip sudėta, sluoksniais. Po 15 min pradengę dangtį pažiūrime ar netrūksta vandens, jeigu reikia, dapilam truputį verdančio. Dar kelias minutes paverdam, dedam pomidorų padažą, gerai išmaišom, pakaitinam ir išjungiam.
Paliekam pastovėt kelias minutes, na kol padengiam stalą ;))
Mes prie plovo dar valgome marinuotų agurkėlių ar burokėlių.

2013 m. balandžio 23 d., antradienis

Košė "Gardžioji"


125 ml plikytų ryžių
125 ml grikių
2.5 stikl. vandens ( stiklinė 250 ml)
morka nedidelė
svogūnas nedidelis
gabalėlis saliero stiebo
druskos, pipirų
truputis aliejaus
truputis sviesto

Gaminimas: grikius ir ryžius išplaunam, užpilam vandeniu, beriam druskytės ir dedam virti. Užvirus, verdam 20 min. Per tą laiką kol kruopos verda, supjaustom smulkiai svogūną ir dedam kepti su trupučiu aliejaus, taip pat pridedam smulkesne nei burokė tarka sutarkuotą morką ir kubeliais supjaustytą saliero stiebą. Kai daržovės truputį apkepa, įpilam nedidelį kiekį vandenuko, kad pasitroškintų. Vanduo turi išgaruoti kai daržovės suminkštės. Tada į jas dedam truputį sviesto, druskytės, pipirų ir dar truputį pakepam.
Baigus virt kruopom, į jas suverčiam daržoves, gerai išmaišom, truputį pakaitinam, išjungiam, uždengiam puodą dugnu ir paliekam pastovėt kokias 5 ar 10 min.
Dedamės į lėkštes ir ragaujam ;))

2013 m. balandžio 21 d., sekmadienis

Vištytė, marinuota su kariu

Vištiena - tai mano maistas. Patinka man ji visokiais pavidalais, tad ir darau su ja visokius bandymus ir dalinuos, jai patinka.


vištytė ( buvo apie 2 kg)
6 skiltelės česnako
2 valg.š. majonezo
2 arbat.š. kario prieskonių
bazilikų, mairūnų, pipirų, druskos
bulvyčių
morkyčių
dž. abrikosų

Gaminimas: vištytę nuplaunam, nusausinam ir perpjaunam per stuburą išilgai, kad galima būtų padėti išskleistą. Dubenėlyje sumaišom susmulkintą česnaką, majonezą ir visus prieskonius. Šiuo mišiniu gerai ištrinam vištytę ir paliekam bent parą marinuotis.
Prieš kepant, nusilupam bulvyčių ir morkyčių, Bulves perpjaunam į 4 dalis, morkas stambesniais žiedeliais ar šiaudeliais. Į didesnę blėtelę dedam vištytę, aplink bulvytes, morkytes ir truputį pamirkytus abrikosus. Daržoves apibarstom mėgiamom prieskoninėm žolelėm. Įpilame ~ 1 stiklinę vandenuko ir dedame kepti į iki 200"C ikaitintą orkaitę. Po gero pusvalandžio sumažinam temperatūrą iki 180"C. Per visą kepimo laiką vištytę ir daržoves palaistome pora kartų susidariusiu sultinuku. Kai vištytė suminkštėja, nupilam visą skystį ir dar pakepam kokias 10 min. Viso kepam maždaug 1 h ar 1 h 20 min.
Labai labai skani ir sultinga vištytė.

Kepti varškėtukai


400 g liesos varškės
2 nedideli kiaušiniai
1/2 arbat.š. druskos
1/2 arbat.š. kepimo miltelių
1 valg.š. cukraus
~ 300 ml miltų

Gaminimas: Varškę gerai ištriname su cukrum, druska ir kiaušiniais. Beriame miltus su kepimo milteliais ir suminkom tešlą. Ant miltuoto paviršiaus iškočiojam 7 ar 10 mm storio blyną ir išspaudžiam apvalius varškėtukus ( jei gaminame vaikams, galima sausainių formelėmis spausti įvairias figūrėles).


Varškėtukus kepame gerai įkaitintoje keptuvėje su trupučiu aliejaus. Patiekiame karštus, su grietine ir uogiene. Man skaniausia su mėlynėmis ;)


2013 m. balandžio 14 d., sekmadienis

Bulviniai "abriedukai" (ežiukai)

Šis patiekalas lydi nuo vaikystės. Vadindavom visada abriedukais, kitur jie vadinami ežiukais. Tikriausiai visiems žinomas receptas, nors daug kur daromi tik iš miltų.



300 g virtų šaltų bulvių
1 nedidelis kiaušinis
geras žiupsnis druskos
~1.5 stiklinės miltų ( stiklinė - 250 ml)

Gaminimas: Bulves sumalam ar sutarkuojam burokine tarka. Mušam kiaušinį, beriam druskytę, išmaišom. Suberiam miltus, suminkom. Tešla turi nebelipti prie rankų, bet neturi būti labai kieta. Tešlą pasidaliname į kelias dalis, iš kiekvienos ant miltuoto paviršiaus suvoliojame volelį, jį sudaliname mažais gabalėliais ir vis pamiltuodami braukiam po vieną per kitą bulvių tarkos pusę.


Paprasčiausiai pridedam gabalėlį tešlos, lengvai spausdami nyksčiu, perbraukiam.
Taip padarytus abriedukus dedam į pasūdytą verdantį vandenį, kai užverda, paverdam 7 ar 10 min.


Išvirusius išgriebiame ir patiekiame su mėgiamu padažu.
Tinka ir spirgučiai, ir grietinė, tirpintas sviestas, grybų padažas ar dar koks, kokį labiau mėgstat.


2013 m. balandžio 8 d., pirmadienis

Cinamoninių juostelių pyragas

Užmačiau šį nuodėmingąjį jau senokai pas Jolantą. Kepiau jau ne kartą, nes jis tiesiog nerealus, ypač mėgstantiems cinamoną. Skaniausias dar šiltas, su puodeliu pieno ar balinta kava.
Bėda su juo tik viena - ranka vis tiesias ir tiesias atsiplėšti aromatingos juostelės.
 Na, tikra nuodėmė ;))

 Iš storiau iškočiotos tešlos
Iš ploniau iškočiotos tešlos

~450 g miltų (tiek ir sudėjau)
50 g cukraus
25 g šviežių mielių
1/2 arbat.š. druskos
60 g sviesto ar margarino ( dėjau kepinių margariną)
150 ml pieno
2 arbat.š. vanilinio cukraus
2 didesni kiaušiniai
Lapelių sutepimui ir subarstymui:
60 g sviesto (tirpinto)
200g cukraus ( sudėjau gal truputį daugiau kaip pusę šio kiekio)
2 arbat.š. cinamono

Gaminimas: mieles ištriname su trupučiu cukraus ir sumaišome su šiltu pienu. Į didesnį dubenį išsijojame miltus, beriame druską, likusį cukrų, vanilinį cukrų, pilame ištirpintą margariną, paplaktus kiaušinius ir pieno mielių mišinį. Viską gerai išminkome. Iš tešlos suformuojame rutulį, dedam į aliejum pateptą dubenį, uždengiam maistine plėvele, praduriam ir padedam šiltai pakilti.
Pakilusią tešlą išverčiam ant miltuoto paviršiaus, ir kočiojam maždaug 0.5cm ar 1 cm storio .  Visą iškočiotą tešlą patepam tirpintu sviestu ir subarstom cukrum su cinamonu. Tešlą supjaustom ~ 5 cm pločio juostelem, juosteles su dedam po dvi ( vieną ant kitos) ir supjaustom ~ 8 cm ilgio gabalėliais.
Pailgą kekso formą išklojam kepimo popierium. Gabalėlius sudedam vieną ant kito po 6 ar 8 ir guldom šoneliu į kepimo formą. Taip suguldytų lapelių viršų patepam sviestu ir pabarstom cukrum su cinamonu. Padedam pakilti maždaug pusvalandžiui. Tada šauname į iki 180"C įkaitintą orkaitę ir kepame 40 - 45 min. Jei viršus pradeda svilti, apdengiame kepimo popierium ar folija.


Iškepusį pravėsiname formoje, tada atsargiai išimame ir mėgaujamės!!!!!!!!!!!


Tiesiog plėšiame po lapelį, įkvepiame nuostabaus cinamono kvapo ir ragaujame, ragaujame...

2013 m. balandžio 2 d., antradienis

Šimtalapis

Kaupiausi kaupiausi ir susikaupiau išmėgint šį nerealų dalykėlį. Nu ir kaip rusai sako: несудите строго.
Lyg ir kažkas pavyko. Bent jau buvo labai skanu ;)
Tikrai dar vis bandysiu ir bandysiu, tik bėda, kad nesu ragavus tokio, koks turi būti, tai neturiu su kuo palygint ;))


500 g miltų ( sunaudojau mažiau, bet gal dėčiau dar mažiau)
25 g mielių
140ml pieno
2 dideli kiaušiniai
1 arbat.š. cukraus
Įdarui:
~300 g sviesto
~1 stiklinė cukraus
daugiau kaip pusė stiklinės aguonų ( nuplikyti ir permalti)
sauja razinų

Gaminimas: mieles ištrinam su šaukšteliu cukraus ir supilam į šiltą pieną, palaukiam kol suputos. Miltus išsijojam į dubenį, dedam suplaktus kiaušinius ir pieną su mielėm, suminkom tešlą. Tešlą reikia minkyti 30 min. Tada padalinam ją į 5 dalis, suvoliojam rutuliukus, aptepam aliejum ir padedam kad pakiltų dvigubai. Pakilus imam vieną, plonai iškočiojam, o po to tampom, kol tešla tampa permatoma. Patariama tampyti ant audinio, bet man neprireikė. Lengviausiai tešla tempėsi nuleidus žemyn nuo stalo ir viena ranka prilaikant. Ištampytą tešlą klojam ant miltuoto stalo, gausiai tepam ištirpintu sviestu ( jo turi užtekti visiem 5 tešlos lapam) ir barstom cukrum. Tą patį kartojam su visais rutuliukais, tik klojam jau antrą ant pirmo ir t.t.
Ant uždėto paskutinio lapo, aptepto sviestu ir apibarstyto cukrum, dedam aguonas ir razinas ir stipriai susukam į volelį, kraštus užspaudžiam. Visur patariama, iškočiojus, tešlą apipjauti, nes lieka storesni krašteliai, neišsitampo, bet aš palikau. Volelį sulenkiam kaip pasagą ir dedam į apvalią kepimo formą išklotą kepimo popierium, aptepam sviestu. Geriau, jei forma bus su neišimamu dugnu, o jei su išimamu, tai reikia kloti kelis sluoksnius kepimo popieriaus, nes kepant pradės bėgti sviestas.
Taip paruoštą šimtalapį šaunam į iki 240"C įkaitintą orkaitę 10 minučių, tada temperatūrą sumažinam iki 180"C ir kepam apie valandą. Kepant iš šimtalapio pradeda tekėti sviestas su ištirpusiu cukrum, ši masė po truputį karamelizuojasi. Praėjus pusei kepimo laiko, šimtalapį vis palaistome susidariusia karamele.  Taip po truputį karamelė visa susigeria.
Iškepusį šimtalapį  ataušiname formoje. Atvėsusį išimame ir gausiai apiberiame miltiniu cukrumi.


Štai taip jis atrodo jau pravėsęs, matosi koks visas aplipęs karamele.


Štai čia pjūvis. Kur matosi sausa tešla, tai ten, kaip suprantu, tie storesni krašteliai, bet mums jie netrukdė ;))
Tikrai labai skanus, bet manau dar reikia prie jo padirbėti, tiesiog atidirbti ranką.
 Na, o pirmas blynas lyg ir nelabai prisvilo ;))
Jei turite kokių komentarų ar patarimų, labai lauksiu.
Receptas iš SM.

2013 m. balandžio 1 d., pirmadienis

Kakavinis tortas "Juoda - balta"

Kakavinis biskvitas, sulaistytas kava, varškės kremas ir lengvas aviečių prieskonis. Skanutis, lengvutis, gaivus, labai tikęs Velykoms.
Biskvitą pritaikiau iš žurnalo "Velykų vaišės", o visa kita - mano lakios fantazijos vaisius ;)).


5 kiaušiniai
5 valg.š. cukraus
vanilinio cukraus
70 g miltų
40 g kakavos
1/2 arbat.š. kepimo miltelių
Sulaistymui:
stipri kava su cukrumi  ir trupučiu aviečių likerio
Kremui:
500 ml grietinėlės (plakamos)
350g kreminės varškės
citrinos sulčių
cukraus pagal skonį ( ašdėjau 5 valg.š.)
2 pakeliai grietinėlės tirštintojo ( nebūtinai)
Biskvito aptepimui aviečių uogienės (pertrintos per sietelį, kad nebūtų sėklyčių)

Gaminimas: į dubenį mušame kiaušinius, beriame cukrų ir vanilinį cukrų, plakame mikseriu 5 - 7 min., kol masė tampa šviesi ir puri. miltus sumaišome su kakava ir kepimo milteliais ir išsijojame į kiaušinių masę, atsargiai išmaišome, keldami iš apačios į viršų. Tešlą pilame į kepimo popieriumi išklotą formą (25 - 26 cm skersmens) ir kepame iki 200"C įkaitintoje orkaitėje apie 20 - 25 min. Ar iškepęs tikrinam mediniu pagaliuku. Iškeptą biskvitą atvėsiname ant grotelių. Išsikepti geriau iš vakaro.
Biskvitą perpjauname į tris dalis. Užplikiname puodelį kavos, atvėsiname, perkošiame, pasaldiname, įpilame aviečių trauktinės ar likerio. Kremui grietinėlę suplakam su cukrum ir citrinos sultim iki standumo, tada dedam kreminę varškę, beriam grietinėlės tirštintoją ir suplakam.
Renkame tortą: ant padėklo dedame vieną dalį biskvito, sulaistome kava (bet labai nepersistenkite,nes tortas bus sutižęs), aptepame aviečių uogiene, tada kremu. Dedame antrą dalį biskvito ir viską pakartojam, tada tręčią dalį biskvito, sulaistom ir aptepam visą tortą kremu. Kremą turim taip dalinti, kad liktų visam tortui aptepti. Puošiame kaip kam patinka. Aš paprasčiausiai aplaisčiau tirpintu šokoladu.


Velykinė boba (Кулич)


Skaitinėju šiuos receptus jau kuris laikas. Apžiūrėjau visus rusų tinklaraščius, kiek radau, labiausiai žavi jų vaizdas. Apsistojau ties šiuo receptu, neįtikėtina yra tai, kad jis yra užrašytas dar prieš revoliuciją. Proporcijos, aišku, nerealios, dariau iš ketvirtadalio produktų ir tai gavos boba ir 6 bobelės.


225 ml pieno
50 g mielių
2 kiaušiniai
1 stikl. su trupučiu cukraus ( stiklinė - 250 ml)
125 g sviesto ( galima pusiau su kepinių margarinu)
3.5 stikl. miltų ( man suėjo truputį daugiau)
žiupsnelis druskos
vanilinio cukraus, šafrano (dėjau 1 arbat.š. ciberžolės), galima dar kardamono (nedėjau)
razinų, apelsino žievelių, aš dar dėjau dž.spanguolių

Gaminimas:Pašildytą pieną sumaišom su mielėmis ir 1/2 stikl. miltų. Šį mišinį uždedngiam ir padedame porai valandų šiltai (jis turi pakilti ir nuslūgti). Atskiriam trynius nuo baltymų. Su puse cukraus suplakam baltymus ir įmaišom į kildintą mišinį, su kita puse cukraus suplakam trynius ir taip pat įmaišom. Pridedam druską, vanilinį cukrų, ciberžole ar šafraną, sumaišytą su 2 stiklinėm miltų ir išminkom, tešla gaunas lipni. Įminkom ištirpintą sviestą. Razinas su dž. spanguolėm nuplikom, nusausinam, apveliam miltais ir kartu su apelsinų žievelėm įminkom į tešlą, pridedam likusius miltus, išminkom. tešlą turi gautis minkšta, bet nelipti prie rankų ir dubens sienelių, tad jei reik dar pridedame miltų. Gerai išminkytą tešlą apdengiame ir dedame šiltai pakilti.


 Pakilusia dvigubai tešlą numinkom ir vėl padedam kilti, kai pakyla, vėl numinkom. Tada tešlą išdalinam į formas. Formos bobom turi būt aukštos, tešlos pridedame 1/3 formos, prieš tai patepę riebalais ir pabarstę miltais arba iškloję kepimo popieriumi. Galima kepti skardinėse nuo koncervuotų vaisių ar daržovių. Aš kepiau aukštoje, 15 cm skersmens formoje ir kepimo popieriumi pailgintose keksiukų formelėse. Į formas sudėję tešlą padedame šiltai pakilti, pakilusią patepame plaktu kiaušiniu ir kepame iki 180"C įkaitintoje orkaitėje. Jei viršus greitai apkepa, apdengiame folija. Kepame, kol įsmeigtas ir ištrauktas medinis pagaliukas nesivelia tešla.
Išimtas bobeles 10 min pavėsiname formose, tada atsargiai išimam ir vėsinam suguldytas ant drobiniu rankšluostuku apdengtos pagalvės, vis pasukant ant kito šono.
Visiškai atvėsusias apibarstome miltiniu cukrumi arba aptepame mėgstamu glajumi.




Labai skanios bobelės, ypač dar šiltos. Užtat nuotrakose matote tik 4 mažas bobeles, nes 2 tuoj pat prapuolė ;))
Sekančią dieną bobelės pasidaro trapesnės, labai aromatingos ir ne mažiau skanios.